Denerwujesz się przed pierwszą randką? Nie wiesz, jak się do niej przygotować? Nic się nie martw. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze zasady obowiązujące na tego typu spotkaniach.
Któż nie drży na samą myśl o pierwszym spotkaniu? Nic w tym dziwnego. Im bardziej nam zależy na relacji, tym bardziej się denerwujemy. Co zrobić, żeby randka nie okazała się niewypałem? Wystarczy odpowiednio się do niej przygotować. Jednak schludny wygląd i dobre maniery nie wystarczą, aby skraść serce potencjalnego partnera czy partnerki. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, zanim udasz się na spotkanie.
Ci, którzy chcą, aby nowa znajomość się rozwinęła i nie zakończyła niespodziewanie już po pierwszych kilku godzinach, powinni wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Przede wszystkim nie powinni podchodzić do spotkania zbyt poważnie.
Pierwsza randka nie zawsze kończy się happy endem. Czasami niezgodność charakterów, różnice w poglądach czy zwykły brak “tego czegoś” sprawia, że decydujemy się zakończyć znajomość. Dlatego lepiej nie wyobrażać sobie przedwcześnie zbyt wiele i nie analizować spotkania. Dobrze jest przyjąć postawę “na luzie”. To nie tylko pomoże uniknąć rozczarowań, ale sprawi też, że będziemy dużo spokojniejsi podczas spotkania, a jak dobrze wiadomo, stres potrafi zepsuć nawet najlepiej zaplanowaną randkę.
A teraz fundamentalne pytanie: co robić na pierwszej randce? Restauracja i pierwsza randka, czy to dobry wybór? Całkiem trafny. Na pierwsze spotkanie możemy wybrać uroczy lokal, a następnie wspólnie udać się na długi spacer w świetle gwiazd. Jeżeli zależy nam na tym, aby zrobić wrażenie na drugiej osobie, możemy zabrać ją na randkę w plenerze - np. na urokliwie położony punkt widokowy nad miastem czy nad rzekę. Ci, którzy zastanawiają się, gdzie zabrać dziewczynę na pierwszą randkę, mogą być pewni, że takie miejsca powinny przypaść jej do gustu. Nie zapominajmy jednak o tym, że wiele zależy od typu relacji i charakteru danej osoby. Jeśli wybieramy się na pierwsze spotkanie z dziewczyną z internetu albo nowo poznanym chłopakiem z aplikacji do randkowania, z pewnością o wiele bezpieczniej będzie zorganizować spotkanie na mieście.
Na pewno miło będzie zabrać kogoś, na kim nam zależy, na randkę w miejsce dla nas wyjątkowe, takie, w którym lubimy spędzać czas. Nie chodzi tylko o to, by komuś zaimponować, ale by zbudować dialog i opowiedzieć nieco więcej o sobie.
Pamiętajmy też o ubiorze. Jak wiadomo, pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego ci, którzy zastanawiają się jak się ubrać na pierwszą randkę powinni dobrać strój do okazji. Jeśli zostaliśmy zaproszeni na uroczy piknik poza miastem albo spacer nad rzeką, lepiej aby panie zrezygnowały z butów na obcasie, a panowie z marynarek i eleganckich koszul. Te sprawdzą się idealnie podczas wizyty w operze, teatrze albo na romantycznej kolacji. Jeżeli pierwsze spotkanie ma charakter mniej formalny, kobiety mogą postawić na wygodną sukienkę i baleriny, a panowie na dobrze skrojoną parę dżinsów i koszulę w stylu casual.
Po przygotowaniu się do spotkania, nadszedł czas na to, aby zastanowić się nad jego przebiegiem. To bardzo ważne, jak zachowamy się podczas pierwszej randki. Czasami wystarczy jeden nieudany krok, aby wszystko zakończyło się fiaskiem.
Zacznijmy od powitania. Kwestia powitania niekiedy spędza sen z powiek przyszłym randkowiczom. W internecie aż roi się od haseł: pierwsza randka jak się przywitać. Czy faktycznie jest się czego obawiać? W ostatnim czasie bardzo popularny stał się gest niezobowiązującego pocałunku w policzek. Stosują go kobiety przy powitaniach z innymi kobietami oraz mężczyźni witając przedstawicielki płci pięknej. Podobnie przy pierwszej randce. Buziak w policzek nie powinien zostać źle odebrany przez żadną ze stron. Jeżeli w ogóle nie znamy drugiej osoby, możemy także przywitać się uściskiem dłoni.
Teraz zastanówmy się nad tym, jak powinniśmy postępować podczas pierwszego spotkania z potencjalnym partnerem lub partnerką. Najlepiej swobodnie i taktownie zarazem. Nie próbujmy się zmieniać na siłę. Najważniejsze, żeby pozostać sobą, ale i pokazać się od jak najlepszej strony. Podczas pierwszej randki nie przesadzajmy też z alkoholem. Jeden kieliszek wina za dużo może sprawić, że urok pryśnie, a miła rozmowa zamieni się w rechot podchmielonej pary. Podobnie z jedzeniem. Przedstawicielki płci pięknej nie powinny ograniczać się wyłącznie do zamawiania niewielkich porcji zielonych sałatek. Kobiety bardzo często, choć mają ochotę na zupełnie inne danie, decydują się na skromny talerz czegoś lekkiego. Jak dowiodła psycholog Meredith Young z uniwersytetu McMaster w Ontario, kryje się za tym kilka komunikatów, które panie przesyłają do potencjalnego partnera (świadomie lub podświadomie). Między innymi chcą pokazać, że odżywiają się zdrowo i stronią od wysokokalorycznych posiłków. Podobnie rzecz ma się z manierami przy stole. Nie chcąc się pobrudzić podczas konsumpcji, panie rezygnują z wielu dań. Czy ma to sens? Pamiętajmy, że granie przesadnej elegantki nie wyjdzie nam na dobre. Spowoduje tylko, że stworzymy sztuczną i sztywną atmosferę, a przecież nie tego oczekujemy od pierwszej randki.
Podstawą pierwszego spotkania powinna być przyjemna konwersacja. Jeżeli poznaliśmy się przez internet, z pewnością mamy już kilka ulubionych tematów, na które możemy swobodnie porozmawiać. Kontaktując się online, mamy do dyspozycji zestawienia wielu godnych uwagi serwisów randkowych i aplikacji, za pośrednictwem których jeszcze przed randką można toczyć długie rozmowy do późnych godzin wieczornych. A jeżeli nie znamy się zbyt dobrze - czas to zmienić! Nie chowajmy się pod maską nieśmiałości. Zadawajmy pytania i opowiadajmy o sobie jak najwięcej. Nie możemy jednak przesadzać. Osoby, które mówią ciągle tylko i wyłącznie o sobie i próbują zaimponować towarzyszowi swoimi osiągnięciami, są postrzegane jako skupione na własnym ja. Słuchajmy uważnie rozmówcy i okazujmy mu zainteresowanie. Panowie często zastanawiają się, o czym rozmawiać z dziewczyną na pierwszej randce. Tak, jak już wspomnieliśmy, nie ma uniwersalnych tematów. Najważniejsze jest, abyśmy otworzyli się przed drugą osobą. Niektórym pod wpływem stresu rozwiązuje się język. Pamiętajmy jednak, że są pewne tematy, których nie poruszamy na pierwszej randce. Żeby spędzić czas w miłej atmosferze, lepiej unikajmy rozmów o polityce czy religii.
Spotkanie dobiega końca i stajemy przed odwiecznym dylematem. Czy to mężczyzna powinien zapłacić za kobietę? Każdy za siebie? Zwyczaje bardzo się zmieniają, na co wpłynęła także emancypacja kobiet. Dzisiaj panowie o wiele bardziej cenią sobie inicjatywę ze strony pań. Jak donosi "Raport Ciekawości Redd`s 2012", aż 77% panów lubi, kiedy kobieta rozpoczyna flirt, a ¾ badanych cieszy się, gdy kobieta zaprasza na randkę. Podobnie rzecz ma się w kwestii pieniędzy. Kobiety stały się bardzo niezależne i nie oczekują, że to mężczyzna będzie je utrzymywał. Co ciekawe, aż 66% mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu, cieszy się, że ich partnerki zarabiają więcej i zarządzają domowym budżetem.
To bardzo osobista sprawa. Jeszcze do niedawna uważano, że z pierwszym pocałunkiem powinno się zaczekać. W przeciwnym razie przedstawiamy się jako osoby niecierpliwe, którym nie zależy na zbudowaniu głębszej relacji. Czy pierwsze spotkanie z dziewczyną powinno zakończyć się namiętnym pocałunkiem? To zależy od przekonań obojga randkowiczów i ich oczekiwań wobec związku. Jeżeli zaś zastanawiamy się, na której randce pocałunek będzie odpowiedni, to podobnie jak w przypadku pierwszej randki - to czy zdecydujemy się na niego, zależy od tego, jaki mamy pogląd na relacje. Nie istnieje uniwersalna zasada, która określałaby, na której randce można już pocałować partnera.
Kiedy randka dobiegła już końca i wróciliśmy do domów, pora zastanowić się nad tym, czy oczekujemy nawiązania ponownego kontaktu. A jeżeli tak jest, to kiedy powinniśmy odezwać się do drugiej osoby i przede wszystkim, co chcielibyśmy jej przekazać.
To dopiero pierwsze spotkanie, dlatego raczej powinniśmy zachować powściągliwość. Dajmy naszemu towarzyszowi czas na przemyślenia. Wysyłanie dziesiątek wiadomości tuż po zakończeniu spotkania to nienajlepszy pomysł. Może świadczyć o desperacji i w konsekwencji zniechęcić potencjalnego partnera czy partnerkę. Z drugiej jednak strony, nie warto trzymać się sztywnych ram czy czytać opinii na temat limitu dni, które powinno się odczekać po randce przed nawiązaniem ponownego kontaktu. Ludzie to nie maszyny i każdy ma inny charakter. Nie można też oczekiwać, że po tygodniu milczenia, nagle druga strona popadnie w dziką euforię, ponieważ najprawdobniej uznała już spotkanie za nieudane. Jeżeli więc uważamy pierwszą randkę za mile spędzony czas, a nową osobę za kogoś wyjątkowego, nie czekajmy aż minie magiczne 3, 5 czy 7 dni. Napiszmy krótką wiadomość, że spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i poczekajmy na odpowiedź drugiej strony.
Zdania co do tego, kto powinien wykonać kolejny krok także są podzielone. Podobnie jak w przypadku płacenia za kolację, zwolennicy tradycji uważają, że to mężczyzna powinien pierwszy odezwać się do kobiety. Jednak coraz częściej to panie przejmują inicjatywę. Wiele zależy do tego, jak potoczy się spotkanie. Jeżeli obie strony będą zadowolone z jego przebiegu, z pewnością szybko nawiążą ponowny kontakt.
Jeżeli pierwsza randka się udała, zapewne już przy kolejnym kontakcie będzie okazja do rozmowy na temat kolejnych spotkań. Jeżeli jednak nie mamy pewności, co do odczuć drugiej osoby, lepiej nie spieszyć się zbytnio z proponowaniem kolejnej randki. Najlepiej porozmawiać czy wysłać kilka wiadomości, aby przekonać się czy nasz potencjalny partner lub partnerka mają ochotę kontynuować znajomość. Niezobowiązujące zdanie w stylu: “było bardzo miło, świetnie byłoby to jeszcze powtórzyć” jest jak najbardziej na miejscu. To nienarzucająca się luźna sugestia, na którą może odpowiedzieć druga strona.
Dzięki dobrodziejstwom internetu wiele osób z różnych grup ma szansę poznać swoich potencjalnych partnerów. Z roku na rok coraz więcej internautów decyduje się na założenie konta w popularnych serwisach randkowych. A jak wygląda ich pierwsza randka? Zastanówmy się co robić i czego unikać, na pierwszym spotkaniu katolików, seniorów czy osób LGBT.
Czy pierwsze spotkanie z dziewczyną powinno wyglądać tak samo, jeśli randka dotyczy katolików? W sieci pojawia się coraz więcej portali randkowych skierowanych do poszczególnych grup - katolików, seniorów, LGBT i innych. W przypadku tych pierwszych, istotną rolę odgrywa przywiązanie do tradycyjnych wartości i zasad ustanowionych przez Kościół katolicki. Osoby wierzące najczęściej szukają w internecie długotrwałego związku, opartego na fundamentach wiary. Jednym z portali, który łączy w pary wyznawców Chrystusa jest Przeznaczeni.pl. Szczęście znalazło tam już 6 tysięcy par, którym urodziło się blisko 2 tysiące dzieci.
A na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas randki z katolikiem? Na miejsce spotkania lepiej nie wybierać wyuzdanych miejsc, z głośną muzyką i alkoholem lejącym się strumieniami. Podobnie z zachowaniem, katolicy to - jak wspomnieliśmy - często osoby bardzo przywiązane do tradycji, stąd pocałunek na pierwszej randce może zostać źle odebrany.
Okazuje się, że nawet seniorzy przekonali się do dobrodziejstw nowej technologii i coraz częściej odwiedzają serwisy randkowe skierowane do osób 50+. To właśnie oni wystukują w internecie hasła: “pierwsza randka porady dla seniorów”. I nic w tym dziwnego! Jesień życia to idealny moment na poznanie drugiej osoby, z którą można zbudować wartościową relację, opartą na przyjaźni. Czym różni się randka seniorów od innych randek? Tak naprawdę nie wyróżnia się niczym szczególnym, z wyjątkiem miejsca spotkania. Osoby w wieku 50+, jeśli ich kondycja fizyczna na to nie pozwala, raczej powinny unikać wycieczek w wysokie góry czy wypadów poza miasto. Podobnie z bardzo hałaśliwymi klubami nocnymi. Jednak z pewnością znajdą się wyjątki od tej reguły. Poza tym pamiętajmy, że seniorzy to osoby, które przeżyły już bardzo wiele w swoim życiu i ich oczekiwania wobec związków bywają bardzo różne.
Podobnie jak w przypadku seniorów, tak i u gejów, lesbijek i osób transseksualnych dużą popularnością cieszą się portale randkowe. W związku z tym, że wiele z nich ukrywa swoją orientację, niełatwo jest im znaleźć potencjalną drugą połówkę. Stąd też randka z kobietą lub mężczyzną ze społeczności LGBT to najczęściej spotkanie poprzedzone czatowaniem w sieci. Porównywarki portali do randkowania, takie jak Lovino, oferują ciekawe zestawienia najlepszych tego typu serwisów, wzbogacone o ogólną ocenę i recenzję użytkowników.
Jak przygotować się do pierwszej randki z osobą LGBT? Porady nie różnią się wiele od tych, które już wymieniliśmy. Duże znaczenie może mieć miejsce spotkania, dlatego też warto wcześniej porozmawiać z potencjalnym partnerem o tym, jak lubi spędzać wolny czas. Czy ma ochotę na wycieczkę poza miasto, spotkanie w znanym klubie na mieście czy też w barze społeczności LGBT.