Ciekawostki
Ilustracja

Speed dating, czyli ekspresowe randki w praktyce

Czy to możliwe, aby w 5 minut poznać miłość życia? Czym jest speed dating i z czym to się je? Odpowiadamy na te i inne pytania. Z artykułu dowiesz się także, jak ubrać się na speed dating, jakie pytania zadawać podczas pierwszej randki i jakich lepiej unikać...

Obecnie poszukiwacze nowych znajomości mają coraz to więcej sposobów na znalezienie swojej drugiej połówki. Poza rozsławionymi portalami randkowymi, już od jakiegoś czasu prym wiedzie speed dating. Co to takiego? I jak przygotować się do ekspresowych randek? Podpowiadamy.

Speed dating – co to takiego?


Speed dating, w wolnym tłumaczeniu ekspresowe randki, to imprezy, najczęściej kilkugodzinne, podczas których grupa kobiet i mężczyzn ma okazję wziąć udział w tak zwanych mini randkach. Trwają one na ogół 5-7 minut każda. W tym czasie osoby mogą się zapoznać i jeśli ktoś wyda się komuś interesujący, może powrócić do rozmowy pod koniec spotkania. To świetna okazja, aby jednego wieczora zapoznać się z większą grupą ludzi. Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest czas, krótki czas pojedynczego spotkania. Niekiedy może działać na niekorzyść randkujących. Dla niektórych presja upływających minut bywa stresująca.

Cała impreza odbywa się w z góry zaplanowany sposób. Każdy z uczestników otrzymuje swój numer i listę z imionami uczestników, przy których ma zaznaczyć TAK lub NIE. Na początku ma miejsce powitanie organizatorów, a tuż po nim randkowicze obu płci przysiadają się do osób z tym samym numerem. Po kilku minutach następuje zmiana partnera (na znak prowadzącego event). Po zakończeniu wszystkich ekspresowych randek, uczestnicy wypełniają krótkie ankiety dotyczące odbytych spotkań, które następnie wręczają prowadzącemu. W ciągu kilku godzin od zakończenia organizatorzy przesyłają uczestnikom kontakty do osób, które wzajemnie wskazały na siebie w ankietach.

Popularne serwisy randkowe w Polsce
49% kobiet / 51% mężczyzn
1.
Nasza Tajemnica
Nasza Tajemnica
  • Internetowy portal do erotycznych zabaw i gier
  • Mnóstwo profili kobiet i mężczyzn chętnych do przeżycia przygody
  • Strona łatwa i wygodna w obsłudze
30+
preferowany wiek
175 000+
single
49% kobiet / 51% mężczyzn
2.
BrudnyRomans
BrudnyRomans
  • Randkowicze z Twojego miasta
  • Niskie opłaty za wysyłanie wiadomości
  • Szybkie wybieranie ulubionych użytkowników
30+
preferowany wiek
74 000+
single
40% mężczyzn / 60% kobiet
3.
TylkoTyija
TylkoTyija
  • Łatwa i intuicyjna obsługa
  • Szybkie wyszukiwanie randkowiczów z okolicy
  • Podgląd osób, które odwiedziły nasz profil
30+
preferowany wiek
87 000+
single

Gdzie są organizowane speed dating i jak się na nie zapisać?

Szybkie randki na ogół są organizowane w wielu większych polskich miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław. Często na ulicach, w klubach i kawiarniach można zauważyć plakaty reklamujące zbliżające się spotkanie Speed dating. Również w social mediach sporo mówi się o tego typu eventach. Istnieją dedykowane randkowaniu grupy, w których można wiele się dowiedzieć. Pomocne są też portale randkowe i serwisy internetowe poświęcone zawieraniu znajomości. Można tam poczytać ciekawe artykuły na temat speed dating.

Żeby zapisać się na minirandki, wystarczy wypełnić formularz umieszczony na stronie organizatora. Trzeba tam podać swoje podstawowe dane, takie jak: imię, wiek, płeć, adres e-mail i numer telefonu. Po przesłaniu formularza, z zainteresowanymi kontaktują się organizatorzy. Podają dane do uiszczenia ewentualnej opłaty za spotkanie oraz informują o detalach dotyczących eventu.

Dla kogo przeznaczony jest speed dating i czy w ogóle warto brać w nim udział?

Przede wszystkim dla osób samotnych, które chciałyby poznać swoją drugą połówkę albo zawrzeć ciekawą znajomość. Wbrew niektórym opiniom, randka na czas nie jest sposobem przeznaczonym tylko i wyłącznie dla ekstrawertyków, dobrze czujących się w szerokim gronie czy dla urodzonych mówców. Ideą speed dates jest połączenie ze sobą ludzi o różnych charakterach i osobowościach, tak, aby nikt nie czuł się wykluczony. A jeżeli już ktoś preferuje formę internetową, może postawić na speed dating online.

Wpisując w sieci hasło: speed dating opinie, zyskujemy mnóstwo informacji, zarówno od tych zadowolonych, jak i niepocieszonych wynikiem spotkania randkowiczów. Wszędzie jednak przeważa zdanie, że minirandki to ciekawy sposób na szukanie nowych znajomości. Większość osób bardzo ceni sobie fakt, iż podczas takiego eventu spotyka się spora grupa osób, która zebrała się w tym samym celu – znalezienia swojej drugiej połówki. W związku z tym, szansa na poznanie potencjalnego partnera wzrasta. Kolejnym atutem speed dating jest brak zobowiązań. Ileż razy to zdarzyło Ci się umawiać na spotkanie z osobą, która Ci się nie spodobała? Nie oszukujmy się, to nie działa jak w filmach. Po kilkunastu minutach nie zadzwoni do nas koleżanka i nie poinformuje o pożarze mieszkania… Z taką osobą trzeba będzie spędzić nieco więcej czasu, niż 5-7 minut, jak ma to miejsce podczas minirandek.

Speed dating vs. randki online

Innym, równie ciekawym sposobem na nawiązywanie znajomości są wspomniane na początku portale randkowe. Lepiej szukać miłości w sieci czy podczas zorganizowanych spotkań? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od naszego charakteru i indywidualnych preferencji. Nie każdy czuje się komfortowo wśród dużej grupy nowo poznanych osób i woli spotkanie 1:1 w zacisznym miejscu, z sympatią, którą poznał wcześniej w serwisie randkowym. Ogromną zaletą tego typu portali jest fakt, że można z nich korzystać w dowolnym czasie, siedząc na domowej kanapie czy jadąc tramwajem. Dodatkowo aplikacje mobilne znacznie ułatwiają kontakt. Na plus działa też fakt, że serwisy do randkowania w sieci oferują coraz to nowe rozwiązania, takie jak dedykowane kanały dla różnych społeczności. Można znaleźć strony dla katolików, gejów i lesbijek czy dla seniorów. Dla tych ostatnich serwisy randkowe mogą stać się oknem na świat. Osoby starsze korzystają z dobrodziejstw tych portali nie tylko, aby znaleźć swoją drugą połówkę, ale by zawiązać długoletnie przyjaźnie. Coś, czego bardzo im brakuje, kiedy zaczynają mieć do czynienia z samotnością.

Speed dating – jak się przygotować? Miniporadnik na minirandkę

Skoro już wiemy, czym jest speed dating improwizowany, najwyższa pora zastanowić się nad tym, jak się do niego odpowiednio przygotować. Mając zaledwie kilka minut na rozmowę, musimy wykorzystać je w najlepszy możliwy sposób. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak się ubrać na speed dating?

Podczas ekspresowych randek bardzo duże znaczenie ma pierwsze wrażenie. Poza tym, że powinniśmy przygotować coś ciekawego o sobie, co moglibyśmy przedstawić naszemu rozmówcy, dobrze też poświęcić nieco więcej uwagi wyglądowi. W końcu to właśnie pierwsza rzecz, na którą zwróci uwagę potencjalny przyszły partner czy partnerka. To, na jaki strój postawimy, zależy od pory dnia i miejsca, w którym będzie odbywać się impreza. Zbyt eleganckie odzienie sprawi, że będziemy wyglądać nieodpowiednio do okazji, z kolei zbyt casualowy, sportowy wygląd z pewnością nie podkreśli naszej urody. Najlepiej więc wybrać coś pomiędzy. Mężczyźni mogą postawić na koszulę w jednym kolorze bądź w kratę. Kobiety – najlepiej jeśli założą sukienki, ale niezbyt strojne. Trafionym wyborem będą też spódnice z dekoltowaną górą i buty na obcasie.

Jak się zachować na ekspresowej randce?

Speed dating, choć trwa o wiele krócej, nie różni się za bradzo od klasycznej pierwszej randki. Stawiamy na pierwsze wrażenie i naturalność. Nie warto odgrywać roli kogoś, kim tak naprawdę nie jesteśmy. Udawanie i przechwalanie się nie sprawią, że zyskamy sobie przychylność drugiej osoby. Osoba, która szuka stałego związku oczekuje od drugiej osoby szczerości i zaangażowania. Dlatego też, poza szczerą opowieścią o sobie samym, dobrze jest wykazać się zainteresowaniem potencjalnym partnerem i umiejętnością słuchania.

Jakie pytania zadawać na speed dating?

W mini randkach ważne jest nie tylko to, o czym rozmawiać, ale i w jaki sposób konwersować i jak się najlepiej zaprezentować. W końcu nie mamy zbyt wiele czasu na długie pogawędki. To, co istotne i o czym po części już wspomnieliśmy, to aby okazać zainteresowanie drugą osobą i nie mówić ciągle tylko o sobie, ani samemu nie zadawać w kółko pytań. Nie chcemy, aby druga osoba poczuła się jak na przesłuchaniu. A czy istnieje coś takiego jak najlepsze pytania na speed dating? Poznając nową osobę, z pewnością interesuje nas to, czym się zajmuje, co lubi robić, jak spędza czas wolny… czyli najbardziej standardowo. Jednak, czy nie warto skorzystać z bardziej nieszablonowych metod, żeby wydać się bardziej interesującym? Nie chodzi o wcielanie się w rolę kogoś, kim nie jesteśmy, ale bardziej o kreatywne podejście do tematu. Przed wyjściem na imprezę, dobrze jest zastanowić się, czego oczekujemy od związku, jakich cech szukamy w potencjalnych partnerach, co jest dla nas w życiu ważne. Dzięki temu stworzymy swoją własną, spersonalizowaną i wręcz idealną listę pytań na speed dating. Bo nie chodzi o to, aby znaleźć receptę na sukces w ekspresowych randkach. Pamiętajmy, w jakim celu tam idziemy i miejmy na uwadze fakt, że każdy z nas jest inny, a to z pewnością pomoże nam przygotować się w najlepszy możliwy sposób do tego eventu.

Zadając pytania, lepiej unikać tematów takich jak religia czy polityka. Na ogół nie są mile widziane na pierwszym spotkaniu.

Czy podoba Ci się artykuł?
Dziękujemy za Twój głos
0 1

Autor artykułu

Autor
Robert L.

Piszę o randkach bo od zawsze interesowały mnie socjologiczne aspekty relacji damsko-męskich. Bardzo często podejmuję te tematy w pracach naukowych.

Piszą o nas w

Radiozet.pl WP.pl Onet.pl Interia O2